İş Hukuku ve Awm Çalışanlarının Mevzuatı

Günümüzde artık hemen hemen her yerde bulunan ve oldukça fazla çalışanı bulunan alışveriş merkezlerinde çalışan işçiler, sabah saat 10.00 itibariyle mesaiye başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda bu süre günlük yasal çalışma süresini geçmektedir. Böyle bir durumda fazla çalışma ücretinin sorgulanması gerekmektedir. İş Kanunu’nun ortaya koyduğu bazı haklardan mahrum kalan bu işçiler, aslında tamamen işçi statüsünde vazife görüp, birçok hakka sahip olarak çalışmaktadırlar. Bu konuda kurumsal olarak faaliyet gösteren birçok sistem, vardiyalı çalışma saatlerine uyarak, fazla çalışmanın önüne geçebilmektedir. Ancak bunun dışında kalan firmalarda çalışanlar, hiçbir şekilde güneş yüzü dahi görememektedir.

Yasal olarak bir ücretlinin haftalık normal çalışma süresi 45 saattir. Bu süreyi aşan çalışmalar fazla çalışma olarak değerlendirilir. Fazla çalışma için, ücretli olarak yazılı onayınız şarttır. İşveren, istemiyorsanız, sizi fazla mesaiye zorlayamaz. İşveren onayınızı alsa bile, sizi, yılda 270 saatten fazla çalıştıramaz. Bu, yaklaşık haftada 5 saatlik bir limit demektir.

Fazla çalışmanın saat ücretine…Her bir saat fazla çalışmanın ücreti yüzde 50 fazlasıyla ödenmelidir. Bu, 4857 sayılı İş Kanununun 41’inci maddesinde belirtilir. Örneğin, bir AVM’de çalışan işçisiniz. Haftada 6 gün, günde 7,5 saat çalışma süresinin üstünde çalıştırıldığınız zamanın üstünde, her saatin ücretini yüzde 50 zamlı alma hakkına sahipsiniz. Bu size yasaların tanıdığı bir haktır. İşvereniniz bunu ödemezse yasayı çiğnemiş olur.

Avm Çalışanlarının Tatil Günlerinde Çalışmasının İş Hukukunda Hakları ise;

Örneğin Nisan ayında 23 Nisan genel tatil günü çalışma yapmayan ancak, onun dışında kalan tüm günlerde çalışan bir işçi 30 günlük ücrete hak kazanırken, 23 Nisan günü de çalışmışsanız, genel tatil çalışmasından dolayı ilave bir yevmiyeye hak kazandığından, 31 günlük ücreti hak edersiniz. Eğer, bu bayramda da çalışırsanız, her çalışma günü yevmiyesini yüzde 100 zamlı alma hakkına sahipsiniz. Bu milli ve dini bayramlarımız için de geçerlidir.